Google Trends nedir sorusuna 2006 yılında Google tarafından hayata geçirilmiş ve bu arama motorunu kullanan kullanıcıların yaptıkları aramalarda kullandıkları kelimeler ve cümleler ile ilgili bilgi veren bir servis olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. Google Translate anahtar kelime araştırması yapıyorsanız belirli bir coğrafya, dil ve zaman aralıklarını seçerek hangi aramaların yapıldığını görebilir böylelikle istatiksel verilere ulaşabilirsiniz.

Google Trends Kullanıcılarına Ne Sunar?

Google Trend aramalar konusunda oldukça başarılı ve hizmet sunan ve anahtar kelime araştırması yapmak için yaygın olarak tercih edilen bir platform olarak bilinmektedir. Ancak Google Trends tarafından kullanıcılara sunulan avantajlardan yararlanmak için mutlaka bu platformun nasıl kullanıldığını öğrenmeniz gerekir.

Google Trends platformuna girdiğiniz takdirde kullanıcılar arama paneli ve arama terimiyle karşılaşmakta ve böylelikle ilk aramalarını gerçekleştirme şansı yakalamaktadır. Kullanıcıların karşılaştıkları bu panelle ülkelerde pazarında hangi konuların daha çok arandığını ve dünya genelinde arama yoğunluğu olan kelimeleri görme şansı yakalarlar. Bu panelli gösterilmekte olan verilerin tamamının son bir hafta içerisinde oluşturulmuş veriler oldu dolayısıyla sürekli olarak güncel kaldığı bilinmektedir.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends nasıl kullanılır sorusu internet üzerinden en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Google tarafından sunulmakta olan platforma giriş yaptığınız takdirde arama trendleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve yıllık verileri toplayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken platforma giriş yaparak gerekli aramaları gerçekleştirmek olacaktır.

Birçok farklı avantajı sebebiyle tercih edilen ve anahtar kelime hakkında daha çok bilgi edilebilmenizi mümkün hale getiren bu platform Google tarafından sunulduğu için tamamen güvenilir bir kullanım sunmakta ve bilgilerin sürekli olarak güncelleniyor olması yanlış bir kazanım yapmayı engellemektedir. Google tarafından kullanıcılara sunulmakta olan bu hizmet sayesinde firmalar anahtar kelimeleri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olarak trend kelimeleri kullanıp daha fazla kişiye ulaşabilir.

Google Trends Kullanmanın Avantajları

Google’da en çok aranan kelimeler 2023 yılında en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri haline gelmiş pek çok marka ya da firma bu konuda araştırma yaparak daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışmaktadır. Anahtar kelimeler hakkında araştırma yaparak bu kelimeleri kullanmak geniş bir kitleye ulaşabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olurken dünyanın en büyük pazarı olan internet ortamında görünür hale gelmenizi sağlayacaktır.

Google Trends kullanmanın sunduğu en önemli avantaj dünya çapında arama yapmaya imkan tanıyor olması ve böylelikle konular hakkında bilgi sahibi olabilmeniz sağlamasıdır. Bunun yanı sıra şahıs ve işletmeler özel günlerde yapılmış olan aramalar yani dönemsel aramalar hakkında da bilgi sahibi olabilir. Ayrıca yeni trend kelimeler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan Google Trends internet ortamında görünür hale gelebilmeniz için oldukça avantajlı bir kullanım sunmakta ve bu sebeple tercih edilmektedir.