Merhaba, MakaleVar – buMakalemun olarak içerik sektörünün gelişmesi için çaba gösteriyoruz. Bu kapsamda içerik sektöründe yaşanan önemli gelişmeleri size bülten olarak sunmak istedik. Gelişmelerin seyrine ve önemine göre bülten güncelleniyor. Düzenli takip etmeyi unutmayın!

Bülten #1 – 7 Eylül 2022

  • Google, “Helpful Content Uptade” güncellemesi ile kaliteli içeriklere öncelik tanıyacak.

18 Ağustos 2022 tarihinde Google tarafından yapılan güncellemede -en azından şimdilik İngilizce içeriklerde- kaliteli içerikleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracağını duyurdu.

Buna göre arama motorlarının sundukları web sayfalarında yer alan içerikler artık Google tarafından daha çok niteliğe göre sıralanacak. Bu da spam ya da yapay zeka ile yazılmış veya özensiz hazırlanmış içeriklerin yer aldığı web sayfalarını geri plana atacak. Bu yüzden nitelikli içeriğe daha fazla önem vermeniz gerekiyor 😊

  • MUM Algoritması arama kalitesini iyileştiriyor.

Google, Featured Snippet kısmında çıkan açıklamaların daha doğru ve nitelikli olması için MUM yani Multitask Unifed Model’i kullanacağını belirtti. Bu algoritma ile birlikte Google artık snippet kalitesinde daha iyi sonuçları gösterecek. Bu güncelleme de şimdilik İngilizce için geçerli ama yakın zamanda diğer diller için de uygulanacak.

  • E-İhracat içerik ihtiyaçları için devlet desteği!

25 Ağustos 2022 tarihli, 31934 sayılı Resmi Gazete kararı ile e-ihracat yapanlara önemli devlet destekleri verileceği duyuruldu. Buna göre e-ihracat çözümleri kapsamında web sayfasında veya sosyal medyada yayınlanacak olan yabancı dildeki içerik hizmetlerini de devlet desteği kapsamında karşılamak mümkün. Bunun için ilgili gazete, bknz. Madde – 2; C-Ç bentleri.