Landing page nedir sorusunu önceden belirlenmiş bir pazarlama stratejisini dönüştürmek amacıyla kullanılan bir tamamlama aracı olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. Bu noktada landing page ile ana sayfanın sıklıkla karıştırıldığını ancak birbirlerinden ayrılmalarını sağlayan temel özellikleri olduğunu dile getirmek yanlış olmayacağı gibi bir ana sayfa internet sitesinin diğer sayfalarına yönlendirilmesini sağlayan çok yönlü bir sayfa olma özelliği taşırken landing page pazarlama stratejisi sebebiyle kullanılmakta olan bir dönüşüm aracı olarak ele alınabilir.

Landing Page Nedir?

Landing page nedir hakkında yapılan birçok farklı araştırma bulunmakta ve bu kelime genellikle
Türkçeye “açılış sayfası” çevrilmektedir. Dolayısıyla landing page için internet sitesi kullanıcılarının önceden belirli olan bir işlemi gerçekleştirmeye yönlendirilmesi adına özel olarak kurulan bir sayfa olduklarına dair yanıt vermek yanlış olmayacaktır.

Landing page birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılabilir ve kullanılmasıyla birlikte çeşitli avantajlar sağladığı bilinir. Ürün satmak gibi amaçlar özellikle landing page kullanılmasını sağlayan amaçlar olarak bilinmektedir.Landing page örnekleri arasında Facebook gibi kullanıcı kitlesi oldukça geniş olan mecralarda verilen bir reklama tıklandığı takdirde müşterilerin aksiyon almaya yönlendirilmek adına optimize edilmiş özel bir sayfaya yönlendirilmeleri bulunur. Dolayısıyla landing page sayfalar ile sosyal medya platformlarının birçoğunda karşılaşmak mümkündür. Özel ve dönüşüm odaklı sayfaların tamamına landing page adı verilmektedir.

Landing Page Neden Tercih Edilir, Ne İşe Yarar?

Landing ne demek sorusuna yanıt vermek için kelime anlamına bakıldığı takdirde bu kelimenin Türkçeye “iniş” şeklinde çevrildiği görülmektedir. Ancak landing page açılış sayfası olarak kullanılan ve kullanılması ile birçok farklı avantaj sağlayan bir sistem olarak ele alınabilir.

Landing page potansiyel müşteri sayınızı artırabilmek için tercih edebileceğiniz ve ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilerinize dönüştürmeniz konusunda sizlere oldukça büyük bir avantaj sunan bir açılış sayfası olarak ele alınabilir. Bunun yanı sıra dönüşüm oranlarını artırma konusunda da oldukça başarılı bir kullanım sunuyor olması sebebiyle tercih edilen ve ana sayfalardan oldukça farklı özelliklere sahip olan landing pages, kullanıcıları direkt olarak dönüşüme yönlendirir.

Bu durumun sağladığı en önemli avantaj ise kullanıcıların ve ziyaretçilerin herhangi bir kafa karışıklığı ya da odak dağınıklığı yaşamadan net teklifle karşılaşmaları ve böylelikle teklifi beğenirlerse direkt olarak dönüşüm sağlayacakları yönünde olmaktadır. Sağladığı avantajlar sebebiyle tercih edilen ve genellikle bir reklama ya da linke tıkladıktan sonra müşterilerin karşısına çıkan landing page örnekleri ile Facebook ve Instagram gibi dünya çapında kullanıcı kitlesine sahip sosyal medya platformlarında karşılaşabilirsiniz.

Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Landing page hazırlamak oldukça avantajlıdır ve işletmeniz için özel olarak hazırlayacağınız landing page zor bir işlem değildir. Bu gibi bir işlem için landing page hazırlanma programlarını kullanabilir ve böylelikle herhangi bir yazılım hakkında deneyim sahibi olmasanız bile kendinize özel bir landing page üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra landing page hazırlarken şablonlardan yararlanmak ve değer önerilerinizi yansıtmakta oldukça avantajlı olacaktır. İçlerinde birçok farklı şablona yer veren programlar ile üreteceğiniz landing page, başarılı bir açılış sayfası hazırlama konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu noktada temiz ve sade bir tasarım kullanmak müşterilerinizin kafasını karıştırmaya olacağı için mutlaka tercih edilmesi gereken tasarımsal etkenler arasında yer almaktadır.

Landing ne demek gibi sorular internet üzerinden satış yapan siteler tarafından en çok merak edilen konuların arasında gelmeye başlamış ve landing pages adı verilen açılış sayfaları sayesinde müşterilerinizi direkt olarak satışa yönlendirmeniz mümkün hale gelmiştir. Siz de başarılı bir landing page ile hedef kitlenizi anlayabilir ve böylelikle marka imajınızı güçlendirebilirsiniz.