Özgün içerik oluşturmak dijital sektörde kullanılan çeşitli pazarlama stratejilerindendir. Burada oluşturulan web sitenizin ön plana çıkabilmesi, ürün satışının daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için özgün içeriklerin oluşturulması Google tarafından oldukça önemlidir.

Özgün İçerikte SEO Etkisi Nedir?

Özgün içerik oluşturabilmek günümüzde oldukça zahmetli ve zor bir süreçtir. İnternet üzerinden satış yapan ve bunu aktif olarak bir mesleğe çevirmiş kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Sektörel olarak değerlendirildiğinde Google sunmuş olduğu hizmetlerde özellikle özgün içerik aramaktadır. Bireyin kendine has bir üslupla oluşturmuş olduğu içerikler Google algoritmasında daha çabuk ön plana çıkar. Bu da ancak SEO uyumlu içerik oluştururken dikkat edilmesi ile mümkündür.

Karmaşık bir algoritma ile çalışan internet siteleri yalnızca SEO kurallarını bilerek daha net ve akışta daha fark edilebilen bir internet sitesi haline gelebilir. Özgün içerik oluşturabilmek de bu sistem içerisinde SEO’nun vazgeçilmez bir parçasıdır. Stratejik olarak yaklaşıldığında SEO’nun temelleri bilindikten sonra kullanılan anahtar kelimeler ve içerikteki özgünlük, internet sitesini ön plana çıkaran unsurlardan olur. Bu yüzden SEO ve özgün içeriğin birbirinden ayrılmaz bir uygunluğu bulunduğu söylenir. Kişinin satmaya çalıştığı ürün için açtığı e-ticaret sitesinin ön planda olması diğer İnternet sitelerinden daha üst sıralarda gözükebilmesi bir başarı sürecidir. Bu süreçte SEO kurallarının bilinmesi ve burada geliştirilen strateji özgün içerik ile desteklenmesi ile mümkündür.

SEO’da Özgün İçerik Gerekli midir?

Özgün içerik hazırlamak günümüz şartlarında hem zor hem de avantajlı bir durumdur. Kişinin ilgi çekici bir yazıyı kendine has bir ustalıkla aktarılabilmesi SEO üzerine yapılan çalışmalarda içeriğin kopya olma ihtimalini en aza indirir. Özgünlük ile desteklenen bu süreç elde edilecek verimi ve uğraşılan çabayı daha ön plana çıkarır. Çeşitli arama motorlarının iç algoritmaları sürekli güncellenmiş bu güncellemeler sırasında özgün olan içerikler belirlenen kalite kriteridir. SEO puanı adı verilen bu değerlendirme sürecinde ki ilk unsur içeriklerin özgün oluşudur. Daha görünür ve ön planda bir site olabilmek için SEO’ya uyumlu uygun içerikler hazırlanmalıdır.

SEO sitenin Google’ın genel algoritmasını çözülüp buna yönelik belirli teknikler ile strateji belirleme yöntemleridir. Özel SEO uzmanları da tek iş olarak bunu önceler ve bunun üzerine eğitim alır. SEO’da özgünlük en önemli kriterdir ve gereklidir. Burada eğer sitenin içerisindeki içeriklerin arama motorları tarafından kopya olduğu tespit edilirse sistemsel olarak üst seviyelerde yer alan site sıralaması aşağılara düşecektir. Sonuçta uzun bir süreçte elde edilen üst seviyedeki tıklanma ve görünürlük düşmeye başlayacaktır. Dizin dışı adı verilen aşamada bu süreçle başlar. Sitenin kopya içerik barındırması sebebiyle özgürlükten uzaklaşması trustrank değeri adı verilen rakamın aşağı düşmesine ve doğal olarak da kişinin görünmemeye başlamasına sebep olur.

Özgün İçeriğin SEO’ya Sunduğu Faydalar

Özgün içeriğin SEO’ya katkısı oldukça fazladır. Bu süreçte özgün içerikleri tespit eden Google algoritması doğru şekilde analiz edilebilmiş SEO sistemi ile beraber sitenin üst sıralarda gözükmesini sağlar. Kopya olarak alınmış içerikler sitenin sıralamasını düşürürken, özgün içerikler üst seviyelere çıkmasını destekler. Bu süreçte yalnızca arama motorlarının üst seviyelerine çıkabilmek değil bunun dışında sağladığı farklı faydalarda bulunur. Bunlardan biri Google’ın sunmuş olduğu adsense reklamlarından faydalanabilme oranıdır. Kişi ne kadar özgün içerik ortaya koyarsa başvurduğu reklamları alabilme oranı bir o kadar artar. Kısıtlamaları daha genişler ve bu sayede para kazanma yolu siteye açılır.