SEO uyumlu makale, Google arama motorunun bilgiyi en doğru ve en iyi şekilde vermesi amaçlanarak yazılıp, hazırlanan makalelere denmektedir.  Yazıların arama motorlarında anahtar kelimeler sayesinde aratıldığında daha üst sıralarda çıkması, bilginin misyona uygun ve gereksiz bilgiden uzak olarak okuyucuya aktarılması hedeflenmektedir.

SEO Nedir, Nerede Kullanılır?

Makalelerde giriş, gelişme ve sonuç bölümleri birbiri ile uyumlu ve doğru yazılması makalelerin başarılı olabilmesi için önemli kriterlerden biridir. SEO bilgisi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin birbiri ile ilintili yazılmasını hedeflemektedir. Arama motorlarında yazılan makalelerin üst sıralarda yer alması SEO bilgisinin doğru kullanımına örnek olmaktadır. Arama motorunda ilgili içerikle ilgili ilk sıralarda yer alan yazılar, SEO kurallarına uygun olarak yazılmaktadırlar. Makalelerde kullanıcıların aradığı bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde yazmak, SEO uyumlu yazı yazmak için kullanılan yöntemlerdendir. Makalede konuyla ilgili anahtar kelimelerin doğru şekilde metine serpiştirilmesi ise, makalenin bulunabilirliğini arttırmaktadır. SEO kullanımı, makale, deneme, blog yazıları gibi metinlerde kullanılarak yazının sistem tarafından optimize edilerek anahtar kelimelerle birlikte ön sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerik yazımı için uyulması gereken bazı kurallar ve öneriler bulunmaktadır. Bu kurallar;

 • Yazıların anahtar kelime kullanımında kelime tercihleri doğru yapılmalıdır.
 • İçeriklerin alt başlıklarının ana başlıkla bağdaşması gerekmektedir.
 • Bold ve italik yazım şekli önemli noktalarda kullanılmalıdır.
 • Yazılar özgün olmalı, herhangi bir intihal yapılmamalıdır.
 • Yayınlanan web sitelerinin mobil uyumlu olması gerekmektedir.
 • Gerekli yerlerde yazının desteklenmesi ve anlatımın daha anlaşılır hale getirilmesi için örneklemeler yapılmalıdır.
 • Verilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Yazıların uzunluğu çok kısa ya da çok uzun tutulmamalı, konuya göre ayarlanmalıdır.
 • Kaliteli içerikler üretilmelidir. Daha önce benzerleri yazılmış, özgün olmayan içerikler SEO uyumu olarak zayıf bulunmaktadırlar.
 • Yazıların yayınlandığı sitelerin kullanıcılara ve arama motorlarının tarayıcılarına daha kolay erişim izni sağlayabilmesi için dahili bağlantılar oluşturulması gerekmektedir.
 • Web sayfasının yavaş olması, teknik sıkıntılar içermesi, donması SEO uyumu açısından istenmeyen bir özellik olmaktadır.
 • Site içi SEO ve site dışı SEO kurallarının uygulanması gerekmektedir.
 • Yazıların başka kullanıcılar tarafından yayınlanması teşvik edilmeli, görünürlüğü arttırılmalıdır.
 • URL hazırlığının iyi yapılması gerekmektedir. Kısa, öz, doğru anahtar kelimeler kullanılarak yapılan URL’ler yazıların aranma oranını arttırmaktadırlar.

SEO Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

SEO uyumu, öğrenmek isteyen adaylar için birçok farklı kaynağı bulunan bir eğitimdir. Web sitelerinde, blog yazılarında kişiler SEO bilgisi hakkında içerikler yazmaktadırlar. Youtube gibi videolu platformlarda da örneklenerek SEO uyumunun nasıl yapıldığına dair içerikler bulunmaktadır. SEO bilgisi öğrenmek için çeşitli kurslar da verilmektedir. Kurslar,hem yüz yüze eğitimle hem de uzaktan eğitim ile adayla SEO bilgisi öğretmektedirler. SEO ile ilgili sorulara cevap bulunabilecek forum siteleri de bulunmaktadır. Ücretli kurslar başlangıç aşamasındaki adaylar için önerilmektedir.

Bu Noktaya Dikkat!

SEO uyumlu içerik yazmak görünürden daha zordur. Özellikle toplu yazımlarda aynı yüksek kaliteyi, özgünlük ve anlam bütünlüğünü sağlamak için oldukça dikkatli davranmak gerekir. Bu yüzden bizimle iletişim kanallarımız üzerinden temasa geçerek sitelerinizi yüksek noktalara taşıyacak olan içerik taleplerinizi hemen iletebilirsiniz.